WYDARZENNIA
KONFERENCJA
EUROSPELEO
23.03.2024
Zapraszamy do udziału w siódmej edycji konferencji EuroSpeleo Protection Symposium, które odbędzie się w dniach 9-13 września bieżącego roku w miejscowości Danišovce koło Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji. Tematem przewodnim konferencji będzie „Woda w jaskiniach i krasie”. Poniżej do pobrania komunikat oraz formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji po kliknięciu w poniższy link.
Wydarzenia
WEBINARIUM
Działalność eksploracyjna polskich grotołazów w Picos de Europa (Góry Kantabryjskie, Hiszpania)
24.03.2024
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 26 marca 2024 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Działalność eksploracyjna polskich grotołazów w Picos de Europa (Góry Kantabryjskie, Hiszpania)” wygłosi Marek Jędrzejczak z Speleoklubu Wrocławskiego.
Polscy grotołazi od roku 1978 prowadzą systematyczną działalność eksploracyjną w najwyższej części Gór Kantabryjskich czyli w Picos de Europa. Głównie w części centralnej masywu zachodniego. Za kilka lat będziemy obchodzić półwiecze tej działalności. Jaki był stan poznania masywu te bez mała 50 lat temu? Jaki jest teraz? Jak wyniki tej polskiej aktywności wpłynęły na stan wiedzy o masywie zachodnim? Jakie są dalsze perspektywy eksploracyjne? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmiemy w czasie tej prelekcji.
WEBINARIUM
The long and deep cave systems in the Eastern Alps and their genesis
10.02.2024
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 28 lutego 2024 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. " The long and deep cave systems in the Eastern Alps and their genesis” wygłosi dr Lukas Plan z Naturhistorisches Museum Wien z Austrii.
The karst plateaus of the Northern Limestone Alps, part of the Eastern Alps, are made up of Triassic limestone more than 1 km thick. They contain around 15,000 caves, some of which are exceptionally long and deep. For example, three are longer than 100 km and deeper than 1 km. The presentation gives impressions of these caves and their exploration. Analysis of cave patterns, wall morphology and sediments, including radiometric dating, provides clues to speleogenesis and landscape evolution.
WEBINARIUM
Historia kota domowego w zapisie paleontologicznym jaskiń Jury Polskiej
13.12.2023
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 19 grudnia 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Historia kota domowego w zapisie paleontologicznym jaskiń Jury Polskiej” wygłoszą dr Magdalena Krajcarz oraz dr Danijela Popović z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Historia udomowienia kota jest wciąż słabo poznana, ale badania prowadzone w różnych miejscach na świecie przyniosły w ciągu ostatnich 10 lat wiele nowych odkryć. Z jaskiń Jury Polskiej pochodzi bogaty zapis paleontologiczny kota, sięgający kilku tysięcy lat wstecz. Połączenie metod archeologicznych, paleogenetycznych i izotopowych pozwoliło na uzyskanie szerokiego obrazu chronologii, paleoekologii i różnorodności genetycznej kotów w naszym regionie. W referacie przedstawimy najnowsze wyniki badań nad rozprzestrzenianiem się kota z kolebki udomowienia na Bliskim Wschodzie do Europy.
WEBINARIUM
Polska eksploracja w masywie Tennengebirge (Północne Alpy Wapienne, Austria)
18.10.2023
Po tradycyjnej przerwie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 21 listopada 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Polska eksploracja w masywie Tennengebirge (Północne Alpy Wapienne, Austria)” wygłoszą Rajmund Kodratowicz i Wit Dokupił ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.
Aktualnie polskie projekty eksploracyjne działają prężnie w czterech alpejskich masywach: Hagengebirge, Leoganger Steinberge, Hoher Gölli i Tennengebirge. O 44 latach eksploracji w tym ostatni, Tennengebirge, będzie niniejsza opowieść.
KONFERENCJA
57. Sympozjum Speleologiczne
18.06.2023
Zapraszamy do udziału w 57. Sympozjum Speleologicznym, które odbędzie się w dniach 12-15.10.2023 r. w Lewinie Kłodzkim w Sudetach.

WEBINARIUM
Na kresach wschodnich człowieka neandertalskiego: geoarcheologia jaskiń Ałtaju
17.06.2023
Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 20 czerwca 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Na kresach wschodnich człowieka neandertalskiego: geoarcheologia jaskiń Ałtaju” wygłosi dr hab. Maciej Krajcarz z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
WSPOMNIENIE
Zmał Aleksander Klimczuk
20.05.2023
12 maja 2023, w 67 roku życia zmarł wybitny ukraiński grotołaz i badacz krasu Aleksander Klimczuk, dla przyjaciół Klim, ale również Aleks. Odszedł światowej klasy speleolog i krasolog, który nie tylko pozostawił po sobie wielki ślad w naukach o krasie i jaskiniach, lecz w dużym stopniu zmienił i ukształtował współczesne oblicze tych spokrewnionych ze sobą dyscyplin naukowych.
Aleks urodził się 29 sierpnia 1956 roku w Odessie, lecz przez całe swoje życie był związany z Kijowem. Jego „przygoda” z jaskiniami rozpoczęła się w 1968 roku, w wieku 11 lat, kiedy jako nastolatek trafił do młodzieżowego klubu speleologów przy Pałacu Pionierów. Od tamtego czasu, do ostatnich dni, eksploracja jaskiń stała się dla niego nie tylko ulubionym zajęciem, później zawodem, ale też „filozofią” życia i sposobem bycia. Aleks mawiał niekiedy żartobliwie, że poza eksploracją jaskiń on niczego więcej robić nie umie… Swoją pierwszą pracę naukową z zakresu speleologii opublikował już w 1972 roku, w wieku 15 lat (!).
Późniejsza, prowadzona w wieku młodzieńczym, aktywność Klima na polu speleologii przebiegała w klubie speleologów, stworzonym przez niego na alternatywnej zasadzie, jako „protest” wobec zbiurokratyzowanego radzieckiego systemu turyzmu, w ramach którego funkcjonowały ówczesne kluby (sekcje) speleologiczne. Następnie działał w Laboratorium Badań Speleologicznych, utworzonym w 1980 roku przy Instytucie Nauk Geologicznych Akademii Nauk Ukrainy (w Kijowie), między innymi jako wyraz uznania dla grupy młodych badaczy na czele z Klimem, dokonujących wybitnych odkryć speleologicznych na terenach byłego ZRRS i – co ważniejsze - angażujących się w eksplorację jaskiń nie tylko sportowo, lecz przede wszystkim naukowo.
Od tamtego czasu do końca życia działalność zawodowa Aleksandra związana była z Instytutem. Bez względu na częste, czasami trwające rok i dłużej wyjazdy (wyprawy, staże zagraniczne, prace badawcze i eksperckie w rożnych krajach), Instytut Nauk Geologicznych zawsze pozostawał dla niego przyjazną przystanią, swoistym domem, do którego wracał ze swoich podroży i miejscem, gdzie realizował swoje projekty naukowe, robił doktorat i habilitację. W murach Instytutu przebył drogę od pracownika technicznego do głównego specjalisty, członka-korespondenta Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, głównego redaktora Czasopisma Geologicznego wydawanego przez Instytut, zastępcy Komitetu Naukowego Rady Narodowej do rozwoju nauki i techniki przy Radzie Ministrów.
Tematycznie zróżnicowane, wieloaspektowe badania jaskiniowe oraz liczne odkrycia speleologiczne dokonane przez A. Klimczuka to temat na monografię. Na przestrzeni 55 lat prowadził badania jaskiń w ponad 40 krajach świata. Najbardziej znane obszary badawcze to: Ukraina Zachodnia, Krym, Kaukaz, Azja Centralna, Góry Taurus, Etiopia, Brazylia i Peru. W pogoni za marzeniem o odkryciu najgłębszej jaskini na świecie, konsekwentnie wytyczał sobie obszary, a później organizował wyprawy speleologiczne w wysokie góry w różnych regionach świata. Miał wyjątkowe wyczucie w tej kwestii, co skutkowało fascynującymi odkryciami najgłębszych w tych regionach jaskiń, a w końcu – odkryciem w 2007 roku najgłębszej na świecie jaskini Krubera-Woronja (-2190 m) w masywie Arabika, na Kaukazie Zachodnim (Abchazja). Innym niezmiennie interesującym tematem i obszarem badawczym Aleksandra były labiryntowe jaskinie w gipsach na Ukrainie Zachodniej, gdzie miał swój udział w odkryciu szeregu jaskiń. Problematyka naukowa związana z obszarem krasu gipsowego Podola (speleogeneza hipogeniczna) przez cale życie pozostawała wiodącą w jego badaniach i przyczyniła się do największych jego osiągnieć w dziedzinie badań krasu.
Dokonania speleologiczne A. Klimczuka zostały wielokrotnie docenione w świecie przez społeczność zarówno speleologiczną, jak i tę z poza niej. Uhonorowany został tytułami: Członka Honorowego American Speleological Society, British Cave Research Association, Hungarian Speleological Society, Ukraińskiego Towarzystwa Speleologicznego, przyznano mu status Honorowego Obywatela stanów Alabama, Tennessee, Południowa Dakota, jak również szeregu miast USA. Za wybitne osiągnięcia w eksploracji jaskiń został również odznaczony medalami kilku innych narodowych organizacji speleologicznych. Kilkakrotnie zostały uhonorowane na najwyższym poziomie także osiągnięcia prowadzonego przez A. Klimczuka Ukraińskiego Towarzystwa Speleologicznego (Ukraińskiej Speleologicznej Asocjacji). W latach 2001 (na Kongresie Speleologicznym w Brazylii) oraz 2005 (na Kongresie w Grecji) osiągnięcia te zostały nagrodzone Główną Nagrodą za najbardziej wybitne odkrycia.
Spośród kierunków badań rozwijanych przez A. Klimczuka największe uznanie otrzymały prace dotyczące teorii speleogenezy artezyjskiej (speleogeneza hipogeniczna) oraz roli strefy epikrasowej w morfogenezie krasowej i hydrogeologii krasu. A. Klimczuk jest autorem ponad 300 prac w zakresie krasu i jaskiń, w tym 14 monografii wydanych między innymi we Włoszech i w USA. Był organizatorem i redaktorem kilku fundamentalnych monografii zbiorczych dotyczących hydrogeologii krasu i speleogenezy, ocenionych przez Międzynarodową Unię Speleologiczną (UIS) jako najbardziej znaczące opracowania naukowe dwóch ostatnich dziesięcioleci.
A. Klimczuk był wybitnym organizatorem nauki i zespołów badawczych, twórcą Oddziału Krasowo-Speleologicznego przy Instytucie Nauk Geologicznych NAN Ukrainy (1979) przemienionego w roku 1990 w Kijowskie Centrum Krasowo-Speleologiczne. W roku 1992 był współzałożycielem Ukraińskiego Towarzystwa Speleologicznego, któremu przewodniczył przez szereg lat. W 2006 roku stał się dyrektorem nowopowstałego (dzięki jego staraniom), na bazie Taurydzkiego Uniwersytetu im. Wiernadskiego, Instytutu Speleologii i Krasologii utworzonego przy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Symferopolu na Krymie. W roku 2014 rosyjska agresja zmusiła Aleksandra do opuszczenia Krymu. Po powrocie do Kijowa poświęcił się koordynacji badań (w skali światowej) nad krasem hipogenicznym, czego pokłosiem stała się wydana przez Springera ponad 900-stronicowa monografia pt. Hypogene Karst Regions and Caves of the World (2017).
Aleksander był członkiem komitetów redakcyjnych wielu międzynarodowych czasopism wydawanych w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Słowenii i innych krajach. W 1991 roku założył czasopismo Swiet, które funkcjonowało przez wiele lat i odegrało ogromną rolę w przetrwaniu i dalszym rozwoju speleologii w krajach byłego ZSSR po jego rozpadzie. W roku 2003 założył międzynarodowe czasopismo Speleogenesis and Evolution of Karst Aquifers, które stało się międzynarodową platformą badań nad hydrogeologią krasu w skali globalnej.
Od początku lat 80-ch ubiegłego stulecia, A. Klimczuk aktywnie działał na polu współpracy międzynarodowej. Od roku 1987 był oficjalnym przedstawicielem ZSSR w Międzynarodowej Unii Speleologicznej. W roku 1992 został wybrany na sekretarza Biura UIS i pozostawał członkiem tego Biura do 2001 roku, kiedy został nominowany na wiceprezydenta Unii, a nieco później (2005) na pierwszego wiceprezydenta UIS. Od roku 1998 pełnił też funkcje przewodniczącego i członka szeregu komisji zarówno w ramach UIS, jak i Międzynarodowej Unii Geograficznej oraz Międzynarodowej Asocjacji Hydrogeologów.
Aleksander Klimczuk był nie tylko bardzo utalentowanym i pracowitym człowiekiem, o niezwykłej pasji i niespotykanym oddaniu sprawie, ale też człowiekiem honoru – zasadniczym, konsekwentnym, sprawiedliwym zarówno w kwestiach naukowych, jak i życiowych, nie znoszącym fałszu. Był szczerym, życzliwym i niezawodnym przyjacielem, który zawsze mówił prawdę, nawet jeśli nie była ona zbyt miła.
Był także człowiekiem o niezłomnym charakterze. W nekrologach często się mówi: „po długiej walce przegrał z chorobą”. Lecz Aleks nie przegrał swojej walki. Będąc w pełni świadomy swojej sytuacji, cierpiąc z bólu, pracował do ostatnich dni życia, uspokajając przyjaciół, że „wszystko jest pod kontrolą”. Odszedł z honorem jako zwycięzca. Takim pozostanie w pamięci przyjaciół na zawsze.
/Wiaczesław Andrejczuk/
Tekst ukaże się w najnowszym numerze "Jaskiń"
WEBINARIUM
Jaskinie i kras hipogeniczny
19.04.2023
Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 25 kwietnia 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Jaskinie i kras hipogeniczny” wygłosi dr Andrzej Tyc z Uniwersytetu Śląskiego.
WEBINARIUM
Jaskinie w gipsach przedpola Karpat od Zachodniej Ukrainy do Ponidzia
26.03.2023
Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się wyjątkowo w piątek 31 marca 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Jaskinie w gipsach przedpola Karpat od Zachodniej Ukrainy do Ponidzia” wygłoszą Prof. Wiaczesław Andrejczuk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prof. Jan Urban z Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
WEBINARIUM
Kreatywna strona krasu, czyli jak historia zatacza koło
22.02.2023
Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 28 lutego 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Kreatywna strona krasu, czyli jak historia zatacza koło” wygłosi dr Wojciech Wróblewski z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
WEBINARIUM
Galeria osobliwości, czyli Jaskinie Niżu Polski
25.01.2023
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 31 stycznia 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Galeria osobliwości, czyli Jaskinie Niżu Polski” wygłosi dr hab. inż. Jan Urban z Instytutu Ochrony PAN w Krakowie.
UIS
Sprawozdanie UIS z działaności w roku 2022
07.01.2023
Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem Międzynarodowej Unii Speleologicznej (UIS) z działalności w roku 2022, kończącym obchody Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu, w których Nasza Sekcja miała przyjemność być jednym z organizatorów licznych wydarzeń.
STYPENDIUM
France HABE PRIZE 2023
28.12.2022
Ruszyła kolejna edycja konkursu France HABE PRIZE 2023 organizowanego przez The Karst and Cave Protection Commission of the International Union of Speleology (UIS) dotyczycącego ochrony krasu i jaskiń. Zachęcamy do zapoznania się z informacją poniżej oraz do odwiedzenia strony internetowej.

France HABE PRIZE 2023
The Karst and Cave Protection Commission of the International Union of Speleology (UIS) is pleased to announce the opening of the PRIX France HABE 2023.
The prize is named in memory and in honor of Dr. France HABE (10/12/1999) from Slovenia (Yugoslavia), Past President of the Protection Department of the UIS (1973 -1997).
The purpose of this prize endowed with 300€ is to promote the protection of karst and caves. Their natural heritage is an increasingly rich source of proven information on the history of our planet and of humanity, allowing us to act in a more thoughtful, effective and sustainable way for the future of our environment.

You will find the complete regulations in French, English and Spanish on the UIS website by following this link:
http://uis-speleo.org/index.php/karst-and-cave-protection-commission/
Feel free to disseminate widely.
Jean-Pierre Bartholeyns
President
WEBINARIUM
Odkrycia polskich speleologów w masywie Hoher Göll (Alpy, Austria)
15.12.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 20 grudnia 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Odkrycia polskich speleologów w masywie Hoher Göll (Alpy, Austria)” wygłosi Mateusz Golicz z Rudzkiego Klubu Grotołazów Nocek.
WEBINARIUM
Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od smoka wawelskiego do powstańców styczniowych
14.11.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w czwartek 24 listopada 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od smoka wawelskiego do powstańców styczniowych” wygłosi dr Michał Wojenka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ZEBRANIE
Walne Zebranie Zarządu PTP im. Kopernika
14.11.2022
Szanowni Członkowie Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika. Serdecznie zapraszany na Walne Zebranie PTP im. Kopernika, które odbędzie się 26 listopada od godziny 11:00 na Kampusie UJ w Krakowie (ul. Gronostajowa 9).
W trakcie zebrania zostaną omówione bierzące sprawy dot. Towarzystwa oraz wybrany będzie na nową Kadencję Zarząd Towarzysztwa.
Serdecznie zapraszamy,
Zarząd Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika
WEBINARIUM
Sekretne życie jaskiń
21.10.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 27 października 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Sekretne życie jaskiń” wygłosi dr Joanna Kocot-Zalewska z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
SYMPOZJUM
56. Sympozjum Speleologiczne
14.06.2022
Zapraszamy do udziału w 56. Sympozjum Speleologicznym, które odbędzie się w dniach 13-16.10.2022 r. w Podlesicach na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
WEBINARIUM
Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)
26.06.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 29 czerwca 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)” wygłoszą Andrzej Ciszewski i Michał Ciszewski z KKTJ.

Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)
Polska eksploracja w masywie Leoganger Steinberge w Alpach Salzburskich rozpoczęła się w 1973 roku. System Lamprechtsofen był latach 1998 - 2001 najgłębszą jaskinią świata o deniwelacji 1632 m. W 2018 roku po dołączeniu jaskini CL-3, System osiągnął deniwelację 1727 m i długość około 60 km. Aktualnie to najgłębszy trawers jaskiniowy na świecie. Eksploracja masywu trwa cały czas, a po połączeniu jaskini CL-3, głównym celem wypraw Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego jest eksploracja kolejnych wyżej położonych jaskiń. Najciekawszą z nich jest Furkaschacht z otworem na wysokości 2475 m n.p.m., 96 m powyżej najwyższego otworu Systemu Lamprechtsofen. Skomplikowany system odwodnienia masywu powoduje, że można liczyć na dołączenie w przyszłości innych eksplorowanych przez nas jaskiń znajdujących się po drugiej stronie grani opadającej z najwyższego wierzchołka masywu Birnhorn (2634 m).
WEBINARIUM
Jaskinie lodowe - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość...
20.05.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 25 maja 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. " Jaskinie lodowe - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość...” wygłoszą prof. Witold Szczuciński oraz prof. Grzegorz Rachlewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Współczesna zmiana klimatu nie oszczędza skalnych podziemi. Szczególnie wyraźnie widać to po zmianach objętości wypełniających korytarze i komnaty jaskiń mas lodowych. Takie jaskinie z wieloletnimi masami lodu nazywamy jaskiniami lodowymi i znamy je z wielu regionów świata. Znajdują się również w polskiej części Tatr, gdzie największa pod względem objętości lodu jest Jaskinia Lodowa w Ciemniaku. Lód w jaskiniach od dawna intrygował badaczy i speleologów, szczególnie pytania o jego pochodzenie i przyszłość. W ramach prezentacji przedstawimy jaskinie lodowe i ich różne typy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: kiedy powstał lód jaskiniowy, czy to pozostałości po epokach lodowcowych? Pokażemy też jak zmienia się jego zasięg w ostatnich dekadach i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o jego przyszłość.
CZŁONKOWIE
Zmarł Janusz Baryła
03.05.2022
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27. kwietnia br. zmarł nasz sekcyjny kolega Janusz Baryła – taternik jaskiniowy, taternik, botanik, speleolog, wszechstronny znawca i miłośnik przyrody, kierownik i uczestnik wielu wypraw o charakterze sportowym i eksploracyjnym, członek honorowy, Klubu Wysokogórskiego Kraków, Polskiego Związku Alpinizmu, Polskiego Towarzystwa Przyrodników
im. Kopernika oraz jeden ze współzałożycieli Sekcji Speleologicznej naszego Towarzystwa.
Pożegnanie Janusza odbędzie się w poniedziałek 9. maja 2022 r. o godz. 13:40 na Cmentarzu Komunalnym w Podgórkach Tynieckich koło Krakowa.
Zarząd Sekcji Speleologicznej
Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika
Kontakt
Sekretarz Sekcji
dr Wojciech Wróblewski
Adres
Instytut Nauk Geologicznych
Uniwersytet Jagielloński
Gronostajowa 3A
30-063 Kraków
email
o Sekcji
Działamy od 1964 roku! poznaj naszą historię!
2021 IYCK
2021 IYCK Ulotka
kliknij na zdjęcie aby pobrać
2021 IYCK Przewodnik
kliknij na zdjęcie aby pobrać
Sympozja

Dofinansowano z programu Doskonała Nauka” Ministra Nauki i Edukacji (umowa DNK/SN/551138/2022)


Dofinansowano z programu Doskonała Nauka” Ministra Nauki i Edukacji (umowa DKN/SN/516339/2021)

Partnerzy
© 2021 Copyright: Sekcja Speleologiczna PTP im. Kopernika